Turkey English German Spain Italian Russian

Sağlıklı dişlerin korunması çok önemlidir. Dişlerimizi günde en az 2 kere fırçalamamız gerekmektedir. Ayrıca diş ipi, özel fırçalarla da diş temizliğini desteklememiz gerekmektedir. Zira temizleyiciler (diş ipi, özel fırcalar) plak adı verilen bakterilerim temizlenemesi için gereklidir. Önceki makalelerimizde anlatığımız gibi "plaklar" dişlerin çürümesine neden olmaktadır. Diş veya dişi tutan kemik herhangi 1 şekilde zarar görürse diş köprü desteğini  kaybedebilir.

diş köprüsü diş köprüsü 


Öncelikle "Cercon" modern diş hekimliğinde  temel gereksinimleri olan estetik, sağlamlık, doku uyumu ve doğallık konularında bugüne kadar ulaşılan en yüksek kaliteye sahip 1 ürün olduğunu söyleyebiliriz.

 

Cercon 


Metal desteksiz IPS köprüler, güçlendirilmiş porselenin özel makinalarda sıkıştırılması ile elde edilmektedir. Ön dişlerde bu tedavi türünün kullanılmasının nedeni ışık geçirgenliğinin çok iyi olmasından kaynaklanır. Arka bölge için özellikle çiğneme kuvvetlerine karşı yeterince dayanıklı değildir.
 

Metal desteksiz IPS köprüler 


Zirkoryum

Zirkoyumun bir element olduğunundan bir önceki makalelerimizde bahsetmiştik. "Zirkoyum";

 • Tek diş kuron restorasyonlarında,
 • 3 ila 6 üyeli (anatomik uzunluğu 38mm.ye kadar olan) köprülerde,
 • İmplant üstü kron ve köprü çalışmalarında kullanılmaktadır.


"Zirkonyum" başta kalça eklem protezleri olmak üzere vücudun çeşitli bölgelerinde çeşitli amaçlarla kullanılmış ve bugüne kadar herhangi 1 yan etkisi veya zararının olmadığı, allerji yapmadığı kanıtlanmıştır.


Zirkoryum elementi tedavisi

 

"Zirkonyum (Zr)" kimyasal 1 elementtir. Zirkonyum tedavisini kullanan kişilerin dişleri ile doğal dişler arasındaki farkı ayırt etmek zordur. Diş Hekimliğinde "zirkonyum" kullanımı, dişlerin sağlamlığı ve korozyona direncinden dolayı gündeme tutulmaktadır.

Tıbbın diger alanlarında başarıyla kullanılan zirkonyum, diş hekimliğinde de "porselen metalinin" yerine uygulanması ile yeni 1 devir açmayı sağlamıştır. Bunun nedeni ise zirkonyumun alt yapılı porselen kaplamalar, diş eti problemi, ve allerji yapmamasının yanında, ışık geçirme özelliği ile dogal dişlere yakın estetik ve fonksiyonu yakalamımızı sağlmasıdır.


"Porselen Köprüden" önce sizlere köprünün ne olduğunu anlatmak istiyor. "Köprü", birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin ufaltılarak boşlukların doldurulması işlemidir. Birden fazla diş kayıplarının olması "diş sağlığımızı" bozulmasına neden olmaktadır. Komşu dişler boş olan yerlere doğru kaymaya başlayabilir. Bunun sonucunda yandaki "dişlerde dişeti problemleri", bu boşluğa devrilmeye bağlı kemik kayıpları, estetikte bozulma ve çiğneme kuvvetlerinde değişiklikler meydana gelir.

Diş Köprü Diş Köprü Diş Köprü

Bu problemin tedavi ise iki şekildedir. Bunlardan birincisi "Sabit köprü", ikincisi ise "Hareketli köprü" dür. İkinci seçenek fazla kullanılmamaktadır. "Sabit köprü" boşluğa doğru, yanındaki doğal dişlerden destek alınarak yapıştırılmakadır. Böylece yapay dişin  kayıp dişlerin yerini alması sağlanır. "Yapay diş", doğal dişlerin üzerine hazırlanan kuronlara tutturulmaktadır.


Kuron Kaplama

"Kron kaplama", problemli bir dişi eski haline getirmek için dişi uygulanan bir kaplama yöntemidir. Kron kaplamanın amacı dişi düzeltme, güzelleştirme ve korumaktır. Bu kaplama çeşitleri şu durumlarda uygulanmaktadır.

 • Yeterince diş desteğinin olmaması durumunda büyük 1 dolguyu yeniden düzenlemek için,
 • Zayıf dişlerin kırılmasını engellemek için,
 • Kırık, şekli bozuk veya renklenmiş dişleri kaplamak için kullanılmaktadır. 

  gülüş tasarımı

   

  Gülüş tasarımı ingilicedeki karşılığı "Smile Desing" dir. "Gülüş Tasarımı" doktorluk ve sanatın birlikte hastanın dişlerine uygulanarak size özel gülüş stilinin oluşturulmasıdır. Gülüş tasarımının oluştururken bazı unsurlara dikkat edilmesi gereklidir. Bunlar aşağıda maddeler halinde verilmiştir.


  « ... 6 7 »