Turkey English German Spain Italian Russian

Diş sağlığı sitemizin bu günkü çocuk diş bakımı kategorisinin konusu bebeklerde diş çıkarma dönemi,  dikkat edilmesi gereken konular ve beslenme. Bebekler genellikle 7.aydan itibaren diş çıkarmaya başlarlar ancak bazı bebeklerde bu daha erken veya daha geç olabilir.

Tabi bu dönem bebekler için çok önemlidir. Zira bebekler bu dönemde çok huzursuzdur. Bunun nedeni de dişlerinin çıkmasına bağlı diş kaşıntısı.


Gebelik dönemlerinde diş tedavilerinde röntgen önerilmemektedir. Fakat gerekliyse de bir veya iki adet röntgen çekimine izin verilebilmektedir. Diş hekimliğinde çekilen röntgenlerde verilen radyasyon miktarı çok az ve karın bölgesine yakın değilse de gelişmekte olan bebeğin ışın almasını engelemek için mutlaka kurşun önlük kullanılması gerekir.Yine de ilk üç ay film çekilmesinden kaçınmayı unutmayınız.

 


Hamilelik döneminde sizinde bildiğiniz gibi tüm anatomimiz değişikliğe uğramaktadır. Ağızımız ise bu tür değişiklerin meydana gelmesinde önemli bir yer tutmaktadır.  Anne adayı hamilelik süresince ister istemez devamlı bebeğini düşündüğü için kendi diş sağlığı bakımını ihmal edebilmektedir. Mide bulantılarıyla oluşan kusmalar ağızımız için büyük tehlikeler oluşturmaktadır.

 


Hamileliğin ilk dönemlerinde diş etlerinde şişlikler veya kızarıklar oluşabilmektedir. Şişliklerin veya kızarıkların oluştuğu diş etleri çok hassas olur. Ayrıca bu durumdaki diş etleri kanamaya meyillidir. Dişlerinizde oluşan bu şişlerin nedenleri östrejen ve progesteron hormonlarının salgılarının artmasından kaynaklanmaktadır. Hamilelik gingivitisi genellikle hamileliğin ikinci ayında başlayıp sekizinci ayında en üst seviyeye çıktığı görünmektedir.

hamilelik ve diş bakımı 


Sizinde bildiğiniz gibi hamilelik dönemlerinde herhangi bir ilacın kullanılması bile çocuklarınızın sağlığını olumsuz yönde etkiliyebilmektedir. Ancak hamilelik dönemlerinde uygulanan "dental" tedavilerde kullanılan lokal anastezinin herhangi bir zararı şuana kadar görülmemiştir. Anestezi altında yapılan tedavilerde hasta herhangi  bir ağrı hissetmez. Buda hastanın "diş sağlığı" için önemlidir.

 


Gebelik döneminde diş bakımınıza daha önem vermeniz gerekmektedir. Hamilelik öncesinde ağız muayenesinden geçerek optimal ağız hijyenini sağlamanız gerekmektedir. Bunun nedeni ise plak birimi ve "diş eti" hastalıkları ile hamilelik sırasında oluşan hormonal değişiklikler arasında direkt ilişki bulunmasıdır. Hormonları artışı dıl etkenlere karşı daha hassas olmanızı sağlar. Bunun için ağız ve diş bakımlarınızı kesintiye uğratmamanız gerekmektedir. Diş sağlığınız için mutlaka ağız bakımını yapmanız gerekmektedir.

 


Hamilelik döneminde "diş sağlığı" üç şekilde incelenilir. İlk üç aylık dönem, ikinci üç aylık dönem ve Üçüncü üç aylık dönem olmak üzere üçe ayrılır. Şimdi kısaca bu üç dönemide inceleyelim.

Hamilelik dönemindeki diş sağlığı

 

İlk üç aylık dönem: Bu dönem sizinde bilgidiğiniz gibi bebeğiniz için en önemli dönemlerin başında gelmektedir. Gereksiz mudahaleler ne yazik ki düşüklere neden olabilmektedir. Ancak ağrıya sebep olmuş veya müdahale edilmediği taktirde daha kötü sonuçlar oluşturacak  durumlarda dişlerin çekim, kanal tedavisi gibi acil olarak tedavi edilmesi gereken durumlarda diş hekimine gidilmesi gerekir.


Çocukların ağız bakımından evebeynler sorumludur. Çocuklarınızın florlu 1 diş macunu kullanmasını sağlayınız. Çocuklarınızın dişlerinin ara yüzlerini temiz tutmak için diş ipi veya ara yüz araçlarından faydalanmaya çalışınız. Çürük oluşumlarında dengesiz beslenmeninde büyük önemi vardır. Çocuklarınızın dengeli bir şekilde beslenmesini sağlayınız.

 


« 1 2 3 4 »