Turkey English German Spain Italian Russian

Gelişmiş ülkelerde görülen besin kaynaklı hastalıkların çoğunluğu bakteriler tarafından meydana getirilir. Örneğin Amerika da 1983-1987 yılları arasındaki salgınların % 66.0 sı ve diğer besin kaynaklı hastalıkların % 90.0 ı bakteriyel nedenlidir. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Salmonella olgularında 1980 den sonra artış görülmeye başlanmıştır; bunun en önemli nedeni olarak da kümes hayvanı eti ve yumurta tüketiminin artması öne sürülmektedir.

Botulizm : Bu olguların hemen hepsi konserve edilmiş yiyeceklerin evlerde tüketilmesi sırasında meydana gelmektedir. Toplumlarda tüketilen konserve besin miktarına göre değişmekle birlikte, besin zehirlenmelerinin genelde az bir kısmından sorumludur. Özellikle etken olabilecek konserve türü ülkelere göre değişiklik göstermektedir; örneğin Amerika da en sık rastlanan konserveler sebze ve meyve konserveleri iken, Kanada, Rusya, Japonya gibi ülkelerde balık ve balık ürünleri ile ilgili konserveler daha sık neden olmaktadır.


Menopoz dönemine giren kadınların 1 kısmı bu dönemi yaşlanmanın başlaması ile eşdeğer görürler. Bu, pek de mantıklı sayılmaz. Geçen yıl adet gören ve bu yıl kanaması duran 1 kadın bu süre içerisinde birden yaşlı 1 insan olmaz, yalnızca bir yıl yaşlanır. Menopoz hayatın doğal 1 aşaması olarak kabul edilmesi gereki. .Kadın kendini 1  sabah uyandığında birdrn bire menapoza girmiş olarak bulmaz.Menopoz 20 yıl süren değişikliklerin tam ortasındaki dönemdir.


Memedeki yumruların 1 çoğunluğu habis değildir. Onun için 1 şişkinlik fark ederseniz doktorunuzu arayın. Adet döneminizin sonunda iseniz birkaç gün beklemeyi tercih etmeniz gerekmekte. Belirtiler şu şekilde sıralanmakta;

 • Memelerde bir veya daha çok yumru, ağrılı veya ağrısız olabilir;
 • Meme başlarından yeşilimsi veya saman rengi bir salgı çıkabilir.


Kistlere neyin neden olduğu bilinmemektedir. Genellikle menopozdan sonra kaybolduklarına göre, büyük ihtimalle yumurtalık hormonlarıyla bir ilgisi olabilir. Başka tip yumrular da vardır. Şişlik bir enfeksiyondan veya ağır bir yara nedeniyle ortaya çıkabilir. 


Hayatımız boyunca sağlığımıza dikkat etmemiz gerekmektedir. Kalori Yakmanın Kolay Yolları şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Eliniz abur cubura değil, suya uzansın.
 • Dolapları boş tutun.
 • Baharatları dilediğiniz gibi kullanın. Araştırmalara göre, zencefil, kırmızıbiber, pul biber gibi baharatlar ve bunlarla yapılan soslar vücudunuzun yağ yakma kabiliyetini %25 oranında artırabilir.
 • Kilo vermek için uyuyun. Uykunuzu yeteri kadar almanız, daha fazla enerji elde etmek için yemek yemenizi engeller. Yapılan son bir araştırmaya göre, yeterince uyuyan bir kadının metabolizması %40 oranında artıyor.

  Memelerdeki rahatsızlık gerginlik, dolgunluk, sızlama ve meme başında hassasiyet şeklinde kendini gösterir. Genelde gebelik süresince devam eden bu belirtilerin bir ya da birkaçının varlığı gebeliğin ilk belirtisi olarak kabul edilir. Bu rahatsızlıklar meme bezlerinin büyümesi ve damarlaşmasının artması nedeniyle meydana gelir. Memelerdeki rahatsızlık: geniş bantlı sutyenlerin kullanılması ve geceleyin baskıyı azaltmak için yatma pozisyonunun değiştirilmesi ile azaltılabir.

  Bulantı ve kusma gebeliğin erken dönemlerinde yüz 70 oranında yaşanılan normal fizyolojik bulgularıdan biridir. Genellikle adet kanamasının geciktiği günlerde gebelikle birlikte başlar ve normal olarak gebeliğin ilk 3 ayında kendiliğinden geçer. Eğer bulantı sabahları erken saatlerde görülüyorsa, sabah yataktan kalkmadan önce karbonhidratlı (unlu mamuller) kuru yiyecekler yemek faydalı olabilir.


  Egzama her yaşta rastlanan 1 hastalık olmasına karşın,daha çok bebeklikten gençliğe kadar olan yaş diliminde görülmektedir. Annesinde alerjik hastalık olan yeni doğanda yüzde 27 oranında görülür. En sık görülme yaşı 1 yaş olarak belirlenmiştir. 2 yaşından sonra genellikle kaybolur. Kaybolmayanlar genellikle 25 yaşına kadar iyileşir.Ama % 50 sinde ömür boyu ilk dönemlerdeki kadar ağır olmamakla beraber devam eder. Egzama Belirtileri:

  • Kaşıntı
  • Gerginlik
  • Deridekızarıklık.
  • Sulanma

   Bir çok hormonun  üretiminde kullanılan kolesterol aynı zamanda D vitamini ve safra üretiminde de kullanılır. Kolesterol, yağımsı 1 madde olduğundan suda çözünmez. Kanda taşınabilmesi için suda çözünür maddelerle birleşmesi gerekir. İşte bu maddeler karaciğerde üretilirler. Kolesterol bunlarla birleşince lipoprotein ismini alır. Bunlar; karaciğerden diğer organlara ve kandan karaciğere kolesterol taşırlar. İşte karaciğerden kolesterolü alıp diğer organlara  kolesterolün iletimini sağlayan LDL, kötü huylu kolesterol olarak bilinirken, kandaki kolesterolü karaciğere taşıyan HDL , iyi huylu kolesterol olarak bilinir. Yine VLDL, IDL  ve trigliserid de kandaki yağ maddelerindendir.


   Orta kulak iltihabı kulak zarının arkasında orta kulak boşluğunda sıvı birikmesidir. Sıvının biriktiği yerde işitmede rol oynayan örs, üzengi ve çekiç olarak bilinen kulak kemikçikleri bulunur. Bu duruma daha çok 6 yaşa kadar olan çocuklarda rastlanır.

   İşitme olayı:  Dış ortamdan gelen sesler kulak kepçesi ile toplanıp, titreşen kulak zarı aracılığı ile orta kulağa yani örs üzengi ve çekiç kemikçiklerine iletililir. Bu titreşim iç kulağa ve oradan da sinirlerle beyindeki ilgili bölgelere iletilerek ses olarak algılanır.

   Orta kulakta biriken her sıvı iltihap değildir. Biriken sıvının östaki tüpü yoluyla bakteri ve virüslerle teması sonrası iltihap oluşur. Burundaki tıkanıklıklar ve iltihaplar, geniz etinin iltihaplanması ,orta kulak sıvısının mikroplarla bulaşmasını sağlayabilir. Yutkunma hareketi bunu başlatabilir. 


   « 1 2 3 4 5 »